Mé jméno je Ošklivka 7. díl

7. kapitola - Doučování

23. listopadu 2011 v 20:00 | Boe
1.
Od soboty jsme měli Vánoční prázdniny. To je ale pohodička. vyspávání až do oběda, koukání na telku, vysedávání u počítače, nicnedělání. Prostě nuda. Sem tam jsme se s Rosťou domluvili třeba na bruslák, ale jinak to stálo za starou belu. Nedělní Štědrý den byla naprostá rutina. Ráno jsme snědli vánočku, pak jeli k babičce, abychom si navzájem vyměnili dárky. Ve čtyři jsme byli doma, máma smažila řízky z kapra a my s tátou pouštěli ve vaně lodičky z vlašských oříšků. V pět už jsme seděli u stolu, táta naši štědrovečerní večeři zahájil svým každoročním projevem o lásce a rodině, o štěstí a přátelství a potom jsme se pustili do jídla. Zapálená svíčka uprostřed stolu, vánoční koledy hrály v pozadí. Vánoční klasika. Po jídle jsem sfoukla svíčku a čekala až táta pod stolem nahmatá cínový zvoneček a "nenápadně" nahradí příchod Ježíška. "Už je tu, holky, běžte si umýt ruce a já se jdu podívat, jestli už Ježíšek odešel," řekl táta trochu infantilně tlumeným hlasem. Dělají, jako by mi byly čtyři. Když jsme došla ke stromečku, spatřila jsem hromadu balíčků. Ještě jsem pod stromek přidala dárečky, které jim nechal Ježíšek zase u mě v pokoji. Pak taťulda podával jednotlivé balíčky a my si je postupně otvírali. Dostala jsem dvě knížky, do jedné z nich jsem se pustila už ten večer před spaním, pyžamo, ponožky a kalhotky. Taková každoroční klasika, která pod stromkem nikdy nechybí. Nějaká ta kosmetika a hodinky. Ty mě moc potěšily. Jsou to přesně ty, které jsem si přála. Měla jsem radost i z obrovského atlasu světa, ke kterému byla přibalena i velká kniha informací o všech státech. Velký balíček mi do šatníku přidal i hezký kabátek s kožíškem a vysoké kozačky, které se k němu perfektně hodily. Takže super. Naprosto spokojení jsme se odebrali k televizi a s plnou pusou domácího cukroví jsme sledovali Tři oříšky pro Popelku.

2.
Druhý den jsem s velkou sbírkou sešitů a novým atlasem v podpaží mířila do Ladovy ulice, kde stál dům rodiny Klimšovy. Než jsem zmáčkla zvonek od domovních dveří, stihla jsem se třikrát otočit na patě, ale nakonec jsem sebrala veškerou odvahu a zvonek zmáčkla. Nepřišel mi otevřít Jakub, ale ta hezká hnědovláska z páteční šluskolony. Dnes už ovšem neběžela v podpatkách a kraťoučkých šatičkách, ale v červených teplácích a vytahané baseballové mikině. Stejně byla půvabná.
"Ahoj, ty budeš Míša. Já jsem Sylva" usmála se na mě dívka a otevřela mi dveře od branky. "Všichni ještě spěj, ale klidně pojď dál. Kuba šel do sámošky pro rohlíky, ale za chvíli příjde," mrkla na mě a začala mi pomáhat z mého nového kabátu. "Moc pěkný kabát, nový?" usmála se zase a já jen přikývla, že jsem ho dostala na Vánoce. Zavedla mě do kuchyně, mimochodem nádherné a obrovské a začala mi vařit švestkový čaj. Chvíli jsme si povídaly, než se Jakub dotrmácel ze sámošky. Musím uznat, že byla vážně moc milá. Od té doby jsem jí už nikdy v domě neviděla.

3.
"Promiň, že jsi musela čekat," omluvil se Kuba, zatím co já se rozhlížela po jeho pokoji. No ne, má obrovskou postel, na té se asi s Kačenou vyřáděj. Michalo, zase ty tvoje představy, fuj. Má docela velkou knihovnu, to bych do něj neřekla. Vypadá jako nějaký frája, a přitom má v pokoji knížky o letadýlkách, autech a dinosaurech. Všiml si, že koukám na výběr jeho knih. "Heh, ty jsou z dob mého dětství. S taťkou jsme lepili modely docela často. Někdy v nich ještě zalistuju," upřesnil. Bez dlouhého vykecávání jsme se pustili do doučování matiky. Probírali jsme ty zpropadené funkce. Lineární a kvadratické a exponenciální. Díky naší matikářce Řeholcové jsem v tom měla slušný zmatek, všechno učivo plete dohromady. Nehledí na pomalejší část třídy a je tak přísná, že se nikdo neodváží na nic zeptat. Jakub mi to ale skvěle vysvětlil. Všechno se mi zdálo jasnější. Když jsem nečemu nerozumněla, zeptala jsem se a on mi to vysvětloval znovu a znovu.Opravdu jsem měla za dvě hodiny všechny druhy funkcí v malíčku. Já mu za to vypracovala každý den jeden referát a své vědomosti jsme si jakoby vyměňovali. Nikdy jsme se nebavili o ničem jiném, než o škole. Až poslední den našeho doučování, kdy mi dokonale vysvětlil učivo celého pololetí.

4.
"Tak, teď bys měla z pololetky dostat jedničku a na vízo můžeš mít klidně dvojana," usmál se Jakub a začal sklízet tužky a papíry do šuplíku.
"Díky moc! Teď jsem ze všeho o moc chytřejší," poděkovala jsem a balila si všechny učebnice a sešity do baťohu.
"Tak, já už nebudu zdržovat, děkuju moc za čaj a za tu matiku, bylo to fajn," opět jsem děkovala a opravdu byla vděčná.
"Kam bys spěchala? Chtěli bychom tě se ségrou pozvat na silvestrovské bruslení, co ty na to?" podíval se na mě napjatě a já vlastně neměla proč říct ne.
"Ty máš ségru?" podivila jsem se.
"No jasně, kdo myslíš, že byla ta holka, co ti první den otevřela. Naše vrátná?" zasmál se svému vtípku.
"Myslela jse, že je to tvá holka," pokrčila jsem rameny.
"Holka? No, to bys tomu dala.." začal se hlasitě smát a hrozně mu to slušelo.
"Takže pořád chodíš s Katkou Mrázkovou?" zeptala jsem se jakoby nic.
"Né, já s ní nikdy nechodil. Naši se přátelí s jejich rodinou a dohodili mě Kačeně jako partnera. Musel jsem, i když jsem nechtěl. Jinak ji nemůžu ani vystát. Je protivná a úplně si mě přivlastnila. Však jí ségra na šlusce dala pěkné kapky," vysvětlil mi a pak se dal do vyprávění příběhu, jak jí Sylva, jeho krásná sestra, dala co proto. Prý jí do obličeje chrstla pití, když se Katka chvástala, že s Kubou chodí a ztrapňovala tam jiné holky. A pak jí do očí řekla, že je chudinka. Katka se prej rozbrečela a utekla domů. Sylva se mi začíná čím dál tím víc líbit - pomyslela jsem si.
 
 

Reklama